Something went wrong with the connection!

Blog

Jak wygląda badanie rektoskopem?

Jak wygląda badanie rektoskopem?
Luty 09
13:29 2012

Często bywa tak, że na pierwszej wizycie u proktologa pada tajemnicze słowo: rektoskopia. Jak każdy nowy termin medyczny, wywołuje u nas niepokój i związane z niewiedzą obawy. Aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości postaramy się zapoznać Was z podstawowymi informacjami o tym badaniu.

Rektoskopia jest rodzajem badania endoskopowego (wziernikowego) końcowego odcinka przewodu pokarmowego – umożliwia zbadanie całej odbytnicy czyli końcowej części jelita grubego (miejsce w którym gromadzony jest kał). Badanie endoskopowe charakteryzuje się tym, iż pozwala na doprowadzenie światła oraz optyki do części układu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu do wnętrza organizmu sondy, umożliwiającej pobranie wycinków tkanek lub bezpośrednie wykonanie zabiegu.

W przypadku rektoskopii narzędziem, które zostaje wprowadzone do odbytnicy jest rektoskop. Badanie przeprowadzane jest w tak zwanej pozycji kolankowo-łokciowej: pacjent klęczy na kolanach podpierając przednią część swojego ciała na łokciach. Przed przystąpieniem do badania wykonywane jest lewatywa, a po około 30 minutach lekarz przystępuje do wziernikowania. Prawie zawsze przed wykonaniem rektoskopii, przeprowadzane jest wstępne badanie palcem.

Wskazania do wykonania rektoskopii:

 • krwawienie z odbytu
 • bóle w okolicy odbytu i podbrzusza
 • zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca, bezwiedne oddawanie stolca
 • guzy w odbycie
 • sączenie wydzieliny z odbytu
 • świąd odbytu niewiadomego pochodzenia
 • wziernikowanie w celu pobrania wycinków błony śluzowej

Rektoskop jest wziernikiem o długości około 20-30 cm i średnicy około 2 cm z doprowadzonym oświetleniem uzyskiwanym za pomocą włókien szklanych. Wykorzystanie tego narzędzie pozawala w zależności od potrzeb na: ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej, pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego oraz możliwość usuwania polipów, ciała obcych i hamowanie krwawienia.

W celu zapewnienia większego komfortu osobie badanej, często przed przystąpieniem do rektoskopii podaje się miejscowe środki znieczulające. Samo badanie trwa kilka minut i może być wykonywane u osób w każdym wieku (również u kobiet w ciąży). Rektoskop wprowadzany jest bardzo powoli, w przypadku odczuwania dużego bólu należy od razu informować o tym lekarza. W trakcie badanie do wnętrza jelita lekarz może wprowadzać za pomocą specjalnej pompki powietrze, rozszerzające jego ścianę i umożliwiające tym samym głębszą penetrację.

Przed wykonaniem zabiegu pacjent musi przejść badania oceniające poziom krzepnięcia krwi, wykluczające nosicielstwo zapalenia wątroby oraz badanie EKG. Obowiązuje go również płynna dieta od 24 do 48 godzin przed wykonaniem rektoskopii. Ponieważ rektoskopia jest zabiegiem inwazyjnym, po jego wykonaniu może nastąpić krwawienie z odbytu, bóle w podbrzuszu i podwyższona temperatura. Utrzymywanie się takiego stanu do kilku dni po zabiegu, powinno zostać natychmiast zgłoszone lekarzowi.

0 Komentarzy

Brak Komentarzy

Możesz być pierwszą osobą, która doda komentarz do tego artykułu. Śmiało, nie krępuj się!

Napisz komentarz

Dodaj Komentarz

Adres e-mail nie będzie publikowany.
Pola wymagane zostały oznaczone *

Waszym Zdaniem

 • Avatar użytkownikaEmilia Kowalewska { Agnieszko zatem wniosek jest taki że nie masz jadłospisu, ponieważ ten który mamy w redkacji zawiera wszystkie potrzebne informacje. To... } – wrz 20, 12:09 PM
 • Avatar użytkownikaagnieszka { Szykuję się od jutra na oxy, jadłospis już mam, ale jakoś nie mogę w nim doczytać, ile żurawiny i otrąb... } – wrz 09, 10:05 AM
 • Avatar użytkownikaEmilia Kowalewska { Witaj , OXY shake przygotowujesz sobie sama w domu z naturalnych składników - 0 jakiejkolwiek chemii i konserwantów. Przepis jest... } – wrz 06, 8:43 AM
 • Avatar użytkownikaMP { Te szejki trzeba samemu robić czy się je otrzymuje? } – sie 28, 6:36 PM

Kategorie